Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Czym jest gender? Sprawdź.

Etykiety: ,
Będąc w trakcie prac nad udoskonaleniem artykułu gender w polskiej Wikipedii, natrafiłem w studiowanej literaturze na przykładowe Testy Skojarzeń Utajonych. Psychologowie od lat wykorzystują te testy, by sprawdzić, jakie nieświadome uprzedzenia posiadają ludzie w stosunku do inności, do kobiet, innych narodowości, religii etc. Wyniki testów stanowią dobry dowód na to, że przekonania co do ról płciowych mają w naszym społeczeństwie charakter wyuczony. Testy możesz osobiście wykonać tutaj, także w języku polskim:

Test Utajonych Skojarzeń
Duży odsetek badanych wierzy, że np. kobiety nadają się raczej do nauk humanistycznych, natomiast mężczyźni z natury są naukowcami. Często wierzą w to nawet Ci ludzie, którzy świadomie deklarują zupełnie odmienne poglądy. Wiara w takie sprawy, szczególnie podświadoma, może wpływać na osiągnięcia. Jeżeli kobieta wierzy, że nadaje się do nauk humanistycznych lub do wychowywania dzieci, nieświadomie będzie ona działać tak, by to przekonanie wypełnić. Jest to tzw. efekt Proteusza. 

Przekonanie te powstają w odpowiedzi na to, co serwują nam środki masowego przekazu - seksistowskie filmy, lektury, reklamy, internety etc.

Społeczeństwo zachodnie skonstruowane jest w taki sposób, by większość dzieliła świadome lub nieświadome przekonania o tym, że kobiety nadają się do wychowywania dzieci, pracy w domu i ewentualnie nauk humanistycznych. Natomiast mężczyźni mają predyspozycje do odkrywania, nauk ścisłych i do rywalizacji. Stereotypy te są krzywdzące dla kobiet, stąd próby wdrożenia gender w życie - pokazania, że przekonania te to tylko zakorzenione w zamierzchłych czasach stereotypy.

Bibliografia


Ostatnie komentarze

Popularne posty