Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Obrzezanie (okaleczenie) kobiet

Obrzezywanie chłopców i dziewczynek to wciąż popularne metody okaleczania ciał ludzi zwykle nie mających możliwości sprzeciwu. Praktyki te stosuje się z różnych, zazwyczaj dziwnych powodów, czasem religijnych (szczególnie obrzezanie mężczyzn), czasem kulturowych. Około 1/3 mężczyzn na świecie jest obrzezana. Współczesne organizacje zajmujące się zdrowiem, m. in. WHO jednogłośnie twierdzą, że praktyki obrzezania kobiet i mężczyzn nie niosą ze sobą wymiernych korzyści zdrowotnych. Obrzezanie mężczyzn co prawda może mieć pozytywny wpływ, ale jest on zbyt mały a ryzyko pewnych powikłań zbyt duże, by praktykę można było uznać za bezpieczną (Jacobs et al., 2012). Obrzezanie mężczyzn zaleca się w niektórych regionach, gdzie istnieje duże ryzyko zakażenia wirusem HIV lub innymi wirusami - zmniejsza ono to ryzyko (Siegfried et al., 2009). Obrzezanie mężczyzn nie upośledza także ich funkcji seksualnych i odczuwania przyjemności

Inaczej wygląda sprawa z obrzezaniem kobiet i bardzo niepokojące wydają się głosy rekomendujące te praktyki jako bezpieczne a nawet korzystne. Jednakże zgodnie z raportem WHO obrzezanie kobiet nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych. Znane są za to dobrze skutki, jakie często niesie ze sobą ta niebezpieczna praktyka. Należą do nich krwawienia, problemy z oddawaniem moczu, zakażenia ran oraz dróg moczowych, posocznica, tężec oraz choroby wirusowe, np. HIV (Abdulcadir et al., 2011). Komplikacje te często prowadzą do śmierci, gdyż zabiegi wykonuje się w mało sterylnych warunkach i zwykle robią to osoby niekompetentne. Lista niebezpieczeństw na tym się nie kończy. Oto kilka innych możliwych skutków obrzezania:
  • martwicze zapalenie powięzi
  • uszkodzenie cewki moczowej i pęcherza
  • bolesne miesiączki
  • bóle w trakcie seksu
  • niedrożność pochwy
  • niepłodność
Najbardziej inwazyjne metody obrzezania jeśli nie prowadzą do niepłodności, zwiększają ryzyko śmierci dziecka w czasie porodu lub ryzyko komplikacji okołoporodowych (Bansk et al., 2006). Obrzezanie niesie ze sobą także ryzyko powikłań psychologicznych. Duży odsetek obrzezanych kobiet cierpi na depresję i zespół stresu pourazowego (Behrendt & Moritz, 2005). Wiele z nich nie odczuwa satysfakcji ze współżycia seksualnego lub odczuwa ból w trakcie zbliżenia, choć jednocześnie ich potrzeby seksualne pozostają (Berg & Denison, 2013). Nie wiadomo, ile ofiar śmiertelnych przynosi obrzezanie kobiet, na skutek śmiertelnych infekcji i krwawień. Wiemy natomiast, że ponad 125 mln kobiet i dziewczynek tego zabiegu doświadczyła (UNICEF, 2013). 


Zwolennicy obrzezania kobiet posługują się zwykle marną argumentacją opartą o kłamstwa i zniekształcone fakty. Obrzezanie porównuje się np. do zabiegów kosmetycznych, jak powiększanie piersi lub unika się problemu sugerując, że w krajach, gdzie obrzezuje się kobiet, popularne są także obrzezania mężczyzn. Fakty jednak mówią same za siebie - obrzezanie, zwłaszcza kobiet, jest zabiegiem niebezpiecznym. Praktykowanie go to forma przemocy wobec kobiet i dzieci. 

Ostatnie komentarze

Popularne posty