Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

The Global Gender Gap - jak w liczbach wygląda nierównouprawnienie względem płci na świecie

Światowe Forum Ekonomiczne to działająca non-profit, szwajcarska organizacja, zrzeszająca najważniejszych przywódców politycznych, najbogatszych prezesów korporacji, wielu intelektualistów oraz dziennikarzy. Od roku 2006, rokrocznie publikuje ona raport określający Global Gender Gap Index, złożony współczynnik, będący miarą nierówności, jaka zachodzi pomiędzy płciami na wielu obszarach życia społecznego, od zatrudnienia, poprzez zdrowie, skończywszy na udziale kobiet i mężczyzn w polityce, nauce etc. Raport ten obejmuje 136 państw świata, w tym Polskę. Ostatnia wersja z 2013 została opracowana przy współudziale członków dwóch prestiżowych uczelni, Harvardu oraz Berkeley, co nadaje raportowi jeszcze większej wiarygodności. 

Czy istnieje równouprawnienie płci?

Raport jednoznacznie pokazuje, że w żadnym z badanych państw statystyki nie wskazują na istnienie pełnego równouprawnienia płci. Ogólny współczynnik prawie zawsze jest mniejszy od 1, co oznacza, że dyskryminowane są kobiety. W niektórych państwach, w niektórych badanych aspektach, także mężczyźni mają gorzej, co świadczy o konieczności wprowadzenia gender. Ostateczny jednak wynik jest zawsze ujemny dla kobiet. To one są bardziej dyskryminowane.


Ogólnie rzecz biorąc, kobiety prawie wszędzie na świecie są gorzej opłacane i zatrudniane na gorszych warunkach niż mężczyźni, często mają gorszy dostęp do edukacji, zwykle mają bardzo niski udział w strukturach decyzyjnych, np. rządzie, czasem mają gorszy od mężczyzn dostęp do nowoczesnej opieki zdrowotnej. 

Największe równouprawnienie mierzone współczynnikiem Global Gender Gap ma miejsce w krajach skandynawskich, Islandii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Pierwsze miejsca na liście zajmują tutaj kraje europejskie, jednakże np. Polska uzyskała pozycję 54. Większa równość niż tutaj panuje nawet w niektórych krajach Afryki czy Azji, np. w Mozambiku, Kazachstanie czy Mongolii. 

Czym zasłużył sobie polski kraj na silną, niską pozycję pod względem nierówności płci? O tak niskiej pozycji zadecydowały głównie czynniki związane z ekonomią, szczególnie dużo niższe wynagrodzenie dla kobiet wykonujących podobną pracę, co mężczyźni. Tylko kilka państw znalazło się w rankingu za Polską pod tym względem, nawet w badanych krajach muzułmańskich kobiety są wynagradzane nieco lepiej w stosunku do mężczyzn, niż w Polsce. Polska zajęła pod tym względem 122 pozycję na liście złożonej ze 136 państw. 

Skutkiem faktu, że kobiety opłacane są gorzej w Polsce, jest prawdopodobnie dysproporcja w ilości zatrudnionych profesjonalistów i pracowników technicznych. Na tych stanowiskach zatrudnionych jest o wiele więcej kobiet niż mężczyzn! Pracodawcom wyraźnie opłaca się bardziej zatrudniać kobiety, co wiąże się z niższymi kosztami. Ta dysproporcja na niekorzyść mężczyzn jest w Polsce tak duża, że kraj zajął pierwsze miejsce w rankingu. Ponad 50% więcej kobiet piastuje stanowiska specjalistyczne i techniczne w naszym kraju. 

Jeżeli interesują kogoś dalsze szczegóły, zachęcam sięgnąć do raportu, który dostępny jest bezpłatnie w sieci: The Global Gender Gap Report 2013
18 komentarze:

Mężczyznom wystarczy jeden, mały powód, żeby triumfować, że ich mizoginia jest słuszna i zjechać kobiety.
Już abstrahując od wyzwisk, pod tym filmikiem jest masa chamskich komentarzy o odbieraniu kobietom praw wyborczych, nawet widziałam jeden o odebraniu praw człowieka w ogóle. I tym podobne.
Dlatego w cywilizowanych krajach baby nie mają prawa głosu. - 148 lajków.
I inne, jeszcze gorsze.


I oczywiście link, pisałam drugi raz bo coś nie wszedł komentarz i nie wstawiłam :P

https://www.youtube.com/watch?v=AZ8Bp0Kvqpo


W ogole moim zdaniem mezczyzni sa bardziej niezrownowazeni psychicznie, niz kobiety. Żeby być tak tępym, jak oni to jest szczyt głupoty po prostu.


Witajcie, wróciłem po problemach z tamtym mailem...
Sytuacja jest naprawdę okropna i brak mi słów na tych łajdaków...
Dziewczyna zagrała w jednym filmie dla dorosłych
A "koledzy" ,jeśli tych bydlaków można tak nazwać, zaczęli ją wyzywać, drwić...
Przez nich niczemu nie winna 19latka targnęła się na własne życie...
http://kwejk.pl/obrazek/2111229/nastolatka-zagrala-w-filmie-dla-doroslych-nie-wytrzymala-drwin.html
Niech ich szlak, pieprzeni świętoszki....


Od dłuższego czasu wiernie przeglądam tego bloga i z zaciekawieniem czytam każdy nowy wpis, jednak nie pozostawiałam po sobie śladu. Po przeczytaniu komentarza o tej biednej dziewczynie nie jestem w stanie milczeć.
Weszłam na podaną stronę i poczytałam komentarze zamieszczone pod obrazkiem. Poziom hipokryzji zwalił mnie z nóg, a szczęki i rąk poszłam szukać do sąsiadów dwa piętra niżej. Nawet po samobójczej śmierci dziewczyna zostaje obrzucona błotem przez obcych 'ludzi', wielkich ynteligentów z kwejka, których poziom zachowania oceniłabym jako dno i trzy metry mułu. Co zdenerwowało mnie najbardziej? Nie oszukujmy się, część komentujących prawdopodobnie ogląda filmy pornograficzne, ale oczywiście uważają aktorki za zwykłe kurwy. 'No przecież fajnie tak sobie pooglądać dobre dupy w akcji, ale to zwykłe szmaty, nie ziom?', bo tak właśnie podsumowałabym tych ludzi. No i standardowe 'panna się szmaci', 'gen dziwki' jakby wielcy znawcy mieli święte prawo ją oceniać. Brzydzi mnie to.
Przepraszam, po prostu musiałam okazać swoją frustrację spowodowaną takimi rzeczami.
Cieszę się, że ten blog istnieje i ma się dobrze. Daje mi taką małą nadzieję, że jednak znajdę w sieci normalnych ludzi.


Mężczyźni lewą ręką walą konia, a prawą wskazuja palcem.


Cześć Falkax. Rzeczywiście, jak spojrzy się na problem trzeźwym okiem, wygląda to tragikomicznie. Czasem zadaję sobie pytanie: "czy oni wszyscy oszaleli, czy to ja?" I rzeczywiście to szczyty hipokryzji - użytkownicy komentują osądzając nieznaną kobietę, wyzywają od kurw, a za moment pytają o link do filmu i masturbują się jak gdyby nigdy nic. JA TRACĘ MOWĘ.


Lilith, próbowałem czytać te komentarze, ale zabrakło słów na głupotę tamtejszych samców...
Obrażanie kobiety, która zmarła przez owych bydlaków, standardowe prawackie traktowanie kobiety.
Nie przepraszaj, mam podobne odczucia.
Pozdrawiam.


Zabawne jest też, że w przeczytanych przeze mnie komentarzach nikt nie wspomni o mężczyznach, występujących w takich filmach. Sama raczej nie zagrała, skoro według znawców dała dupy na ekranie.
Racja, to jest obrzydliwe gdy najpierw ktoś obraża taką dziewczynę od najgorszych a potem pyta o adres filmu. Skoro są tacy święci, żeby ocenić to po co oglądać? Z ciekawości jak bardzo panna się zeszmaciła? No tak, ten który ogląda nie jest niczemu winny, a poza tym to przecież standardowa męska rozrywka a ja jestem głupiutka i się czepiam.
A ten szał na Sashę Grey? Z tego co wiem ta kobieta ponoć zagrała w wielu filmach dla dorosłych, a na kwejku niektórzy się nią zachwycali i wrzucali pełno obrazków z nią. Nic do niej nie mam, nie znam jej osobiście, nie oglądam jej produkcji. Nie rozumiem tylko dlaczego jedna wzbudza zachwyt, a druga wielkie oburzenie.
Przestałam przeglądać takie strony jak kwejk czy demotywatory właśnie z powodu żenującego poziomu niektórych komentujących. I nawet za tym jakoś nie tęsknię, bo poziom tych portali drastycznie się obniżył.


Lilith, nie wspomną o tych aktorach filmów dla dorosłych, dlatego bo mężczyznom to uchodzi na sucho i jest przyzwolenie...
Za to aktorki są wyzywane od najgorszych
To są typowe świętoszki
Obejrzą, potem zwyzywają
A już z konsekwencjami się nie liczą
Nie rozumiem ich czepialstwa
Kobieta jest wolna i może sobie grać w takich filmach, kto nie lubi nie ogląda i spokój
Sasha jest spoko, zresztą czy ona wzbudziła zachwyt to nie wiem, raczej wiele jest z niej żartów i to bardzo mizoginicznych...
Zresztą strony kwejk i demotywatory zawierają wiele komentarzy poniżej podłogi...
Na to pierwsze to prawie nie zaglądam, to jedynie podali na jakiejś innej stronie i zajrzałem....


pewnie oburzenie wzbudzała dlatego, że mieli poczucie winy - w koncu zabiła sie przez nich.


Taka mała zmiana tematu, jeśli ktoś nie zna to gorąco polecam stronę:http://kiciputek.blogspot.com . Najgorzej, że z tymi kwejkowiczami nie można spokojnie podyskutować, wiedzą najlepiej i już. Wiele razy widziałam jak obrażają się nawzajem w paskudny sposób. Odzywki w stylu 'ból dupki', ponieważ ktoś ma inne zdanie? Litości.
Chujozord Nihil, mam taką cichą nadzieję, że to poczucie winy ich zeżre. Nie trawię tego rodzaju ludzi.


Ciekawa strona, dzięki za polecenie, Lilith.
Mam pytanie odnośnie nicku,interesujesz się tą mityczną postacią pierwszej niezależnej kobiety, pytam tak z ciekawości ?
Odzywki w tym stylu "ból" wiadomo czego to pełna gimbusiarnia, ta ich "nowomowa"...
Szkoda gadać, zwykły człowiek nie ma pojęcia o czym Ci inteligenci mówią...
A niech ich zeżre, niech wezmą sobie te samczyki jakiś środek i będzie o jednego idiotę mniej...


Tak, Lilith wydaje mi się niesamowitą postacią, z tego co o niej czytałam. Silna i niezależna, zawsze tak o niej myślałam. Chciałabym nawet dowiedzieć się o niej więcej. A i Falka z uniwersum Wiedźmina była ciekawa, choć nie poświęcono jej zbyt wiele uwagi.
Te odzywki są okropne i używane głównie gdy takiemu mądremu zabraknie argumentów w rozmowie.


To co Ci podam, Lilith, to pewnie już znasz.
http://www.wrozka.com.pl/magiczna-strona-zycia/w-kregu-wierzen/5981-lilith-demoniczna-feministka
Akurat tak się składa, że fascynowałem się tą postacią.
Jeżeli by Cię to interesowało to gdzieś miałem związane z nią obrzędy...
Ale to w formie ciekawostki raczej.
A o Falkax nic mi google nie powiedziało, więc dzięki za informacje :)


Nie Falkax tylko samo Falka, możesz szukać pod hasłem Falka Krwawa w google:) Wiedźmińska wiki powinna pomóc.


Pomogła :)
Niesamowita, waleczna postać z tej Falki :)
Pozdrawiam :)


Prześlij komentarz


Ostatnie komentarze

Popularne posty