Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Dzień Ziemi i gender

Etykiety:
W związku z niedawnym dniem Ziemi, przeprowadzono ciekawe akcje, promujące pewne zachowania korzystne dla biosfery i środowiska, w którym żyjemy. Np. jeden z popularnych serwisów pornograficznych obiecał posadzić jedno drzewo na każde sto oglądnięć filmów.

 

Działalność człowieka, m. in. nadmierna eksploatacja zasobów, niekontrolowane rozmnażanie się, emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, rabunkowa gospodarka połowów itp., bezsprzecznie wpływają na całą biosferę, a dalekosiężne skutki tego trudno przewidzieć. Prawdopodobnie już dziś mamy do czynienia z szóstym masowym wymieraniem gatunków (Barnosky et al., 2011). Niektóre choroby, charakterystyczne dla ciepłych obszarów zaczęły pojawiać się na większych szerokościach geograficznych (Epstein, 2002) a poziom oceanów podnosi się (Cazenave et al., 2014).


Także pojedyncze jednostki mają swój wpływ na klimat, szczególnie ludzie żyjący w rozwiniętych społeczeństwach, konsumujący dużo zasobów i energii. Co ciekawe, nawet na obszarze ekologii i sozologii widoczna jest wyraźna przewaga mężczyzn, uzewnętrzniająca się w wyższej konsumpcji zasobów i energii.

Raty i Carlsson-Kanyama (2010) oszacowały, jak single obu płci konsumują energię w czterech państwach UE, przyczyniając się tym samym do postępującej degradacji biosfery. W badanych latach zużycie energii w mieszkaniach singli było wyższe o 6% w Norwegii, 8% w Niemczech, 22% w Szwecji i 39% w Grecji. Różnica ta wynikała głównie z rodzaju diety - mieszkający samotnie mężczyźni jedzą więcej mięsa, które jak wiadomo jest pokarmem bardzo "męskim", ale jednocześnie jego produkcja wymaga zużycia większej ilości energii. Mężczyźni też podróżowali na dalsze odległości przy pomocy średnio większych aut o dużym spalaniu paliwa. Mężczyźni zużywali o około 20% więcej energii, związanej z konsumpcją na mieście, szczególnie z konsumpcją alkoholu i tytoniu.

Moim zdaniem negatywny wpływ człowieka na środowisko jest jednym z trzech głównych grzechów rozwiniętych cywilizacji, obok dyskryminacji kobiet i wykorzystywania mieszkańców krajów trzeciego świata oraz Chin. Prawdopodobnie za wszystkie z nich w większej mierze odpowiadają mężczyźni.

Ostatnie komentarze

Popularne posty