Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Jeszcze trochę o inteligencji i płci

Jednym z obszarów moich zainteresowań jest inteligencja, a szczególnie sposób, w jaki można nią manipulować za pomocą odpowiedniego środowiska i ćwiczeń. Jednym z prostych wskaźników inteligencji jest IQ. Studiując literaturę dotyczącą IQ nieuchronnie natrafia się na odniesienia do różnicy, jaka rzekomo widoczna jest w obszarze płci. Wszystkie przeprowadzone na większą skalę badania pokazują, że średnie IQ dla kobiet jest niższe o około 4 punkty od IQ mężczyzn. Spotkałem się z opiniami, że różnica ta ma uzasadnienie w psychologii ewolucyjnej, gdyż mężczyźni potrzebowali do polowania większych mózgów itp. Jednakże nie ma pewności, czy tylko mężczyźni polowali, no bo niby dlaczego pierwotne kobiety miałyby dostosowywać się do współczesnych ról płciowych? Właściwie to nie ma nawet pewności, czy nasi przodkowie rzeczywiście polowali tak bardzo, 70% ich diety stanowiły prawdopodobnie owoce i inne rośliny (Eaton et al., 1997).

Kolejnym uzasadnieniem dla średniej mniejszej inteligencji kobiet miałby być mniejszy mózg (Lynn, 1994). Średnia waga mózgu kobiet jest wyraźnie niższa niż mózgu mężczyzn, nawet jeśli weźmie się pod uwagę masę ciała. Masa mózgu jest w pewnym niewielkim stopniu skorelowana z inteligencją (McDaniel, 2005), stąd takie założenia. Pewien dorosły Francuz, który jak się niedawno okazało od urodzenia nie posiada około 70% masy mózgu, pewnie polemizowałby z tym twierdzeniem. Einstein też mógłby być zdziwiony, gdyż jego mózg był wielkości mózgu kobiety. Lub może lepiej wielkości mózgu homo erectus, by sparafrazować pewnego polskiego profesora.

Drobna różnica między IQ obu płci może wynikać z prostego faktu, że testy wykonuje się prawie wyłącznie w środowisku uczniów, a kobiet studiuje i uczy się więcej, byłby więc to błąd pomiaru wynikający z niereprezentacyjnej próby (zob. Czy kobiety są mądrzejsze od mężczyzn?). Współcześnie, ponieważ różnica ta jest źródłem wielu nieporozumień i naciąganych hipotez, testy mierzące IQ zmienia się w taki sposób, by nie była ona widoczna (Halpern, 2012). Stąd powoływanie się na tę różnicę w uzasadnianiu teorii o wyższości którejkolwiek z płci jest bezsensowne.

Z drugiej strony na samą inteligencję składają się pewne czynniki psychometryczne, m. in. pamięć robocza, rozumowanie niewerbalne, rozumienie werbalne i szybkość przetwarzania informacji (moje tłumaczenia anglojęzycznych terminów, mogą różnić się od nomenklatury polskojęzycznej). Jeżeli istnieją jakieś różnice płciowe w inteligencji, można by doszukiwać się ich właśnie tutaj, obserwując te składowe inteligencji. I rzeczywiście, chociaż widoczna jest pewna statystycznie niewielka przewaga mężczyzn w umiejętnościach arytmetycznych, wiedzy ogólnej itp., to w przypadku szybkości przetwarzania informacji (processing speed - PS), kobiety wykazują się średnio olbrzymią przewagą statystyczną (Irwing, 2012; Camarata & Wodcock, 2006).

PS jest genetycznie skorelowana z inteligencją mierzoną za pomocą IQ (Shepard & Vernon, 2008). Ma też spore znaczenie przy innych działaniach związanych z logicznym myśleniem i krytyczną analizą informacji (zob. np. What is Processing Speed). Mężczyźni więc mogą trochę lepiej dodawać i mnożyć, mieć większą wiedzę ogólną, ale kobiety średnio rozumują o wiele lepiej od nich. Oczywiście jest to uzasadnione na drodze psychologii ewolucyjnej - mężczyźni zawsze preferowali kobiety o niskim współczynniku obwodu talii do bioder, uznając je za atrakcyjniejsze. A ponieważ kobiety o szerokich biodrach i większej pupie są mniej narażone na choroby serca (Manolopoulos et al., 2010), w ten sposób dobór naturalny promował zdrowsze jednostki. To nie wszystko, tłuszcz na biodrach sprzyja wysokiemu poziomowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju mózgu (Lassek, Gaulin, 2008). Nic dziwnego, że kobiety wymyśliły najważniejsze z punktu widzenia cywilizacji technologie, np. rolnictwo, a w późniejszych okresach nie przeszkodził im w tym nawet bardzo dla nich niekorzystny efekt Matyldy

Ostatnie komentarze

Popularne posty