Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Niewolnictwo seksualne, czyli handel żywym towarem


Przemoc nie jest dobra, bo sprawia mi ból i zmusza do płaczu. Yeana, dziesięcioletnia ofiara handlu ludźmi

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, często skrywana lub bagatelizowana przed światem. Ofiary handlu ludźmi to w pierwszej kolejności kobiety oraz dzieci, oprawcami są prawie wyłącznie mężczyźni. Jak pokazały dociekania jednej z najodważniejszych dziennikarek współczesności, Lydii Cacho, skala problemu zaczyna nabierać gigantycznych rozmiarów, handel kobietami i handel dziećmi urasta do rangi jednego z największych problemów XXI wieku. 


Lydia przez wiele lat tropiła ślady przestępczości seksualnej narażając własne życie. Była bezpodstawnie więziona, została zgwałcona, a sprawca nie poniósł kary. Uciekała z kambodżańskiego kasyna, gdzie chińskie mafie handlują dziesięcioletnimi i młodszymi dziewczynkami. Ostatecznie Amnesty International słusznie uznało ją za najbardziej znaną dziennikarkę śledczą i obrończynię praw kobiet w Meksyku.

Dociekania tej niezwykłej kobiety pozwoliły nakreślić mapę i skalę niewolnictwa seksualnego we współczesnym świecie. Opisała to szczegółowo w swojej książce Niewolnice władzy:


Spory fragment jej publikacji w języku angielskim udostępniony jest w zasobach Google Books: Slavery Inc.: The Untold Story of International Sex Trafficking.

Wygląda na to, że we współczesnym świecie organizacje przestępcze zajmujące się zniewalaniem kobiet przeżywają prawdziwy rozkwit. Jak zauważa Lydia, ma to związek z patriarchalną kulturą sprowadzającą wartość kobiety do jej wyglądu zewnętrznego. Uprzedmiotowienie kobiet jest uznawane przez kulturę za przejaw wolności i postępu, wskutek czego zniknięcia młodych dziewcząt nie są szczególnie nagłaśniane i przechodzi się z nimi do porządku dziennego. Dzięki takiemu przyzwoleniu, handel ludźmi niesie ze sobą mniejsze ryzyko niż handel bronią. 

W proceder zaangażowane są dziesiątki grup społecznych, nie tylko pospolici lub zorganizowani mafiosi, także cenieni politycy, wojskowi, przedsiębiorcy, duchowi przywódcy i przedstawiciele kleru wielkich religii, policjanci, bankierzy, sędziowie. Wreszcie przeciętni mężczyźni, stanowiący trzon popytu na prostytucję i seksualne usługi. 

Handel ludźmi udokumentowano w stu siedemdziesięciu krajach (175). Każdego roku przedkłada się to na milion trzysta dziewięćdziesiąt tysięcy (1,39 mln) prawie wyłącznie kobiet i nieletnich dziewcząt, padających ofiarą seksualnego niewolnictwa. Skala popytu związanego z potrzebami seksualnymi jest tak duża, że wkrótce liczba niewolnic seksualnych, prostytutek wbrew woli, tancerek erotycznych i porno aktorek, może przekroczyć szacowaną liczbę niewolników, sprzedanych podczas kolonizacji Afryki między XVI a XIX wiekiem (sic!).

Niewolniczy seks pełni szczególną rolę w historii każdej organizacji przestępczej. Mafie kupują i sprzedają kobiety, obdarowują nimi lub pożyczają, porywają, dodatkowo gwałcą, torturują i zabijają, bez względu na ich wiek. Seksualna przyjemność umacnia władzę gospodarczą i polityczną. W takim układzie kobiety mają wartość jako przedmioty, nie jako ludzie. Nawet członkinie gangów przyjmują tę nad wyraz mizoginistyczną, pełną pogardy postawę do innych kobiet.


Handel żywym towarem ma źródło w dążeniach do uzyskania władzy ekonomicznej przez różnego rodzaju grupy, głównie mężczyzn. Skutkiem ubocznym jest umacnianie czegoś na kształt kultury gwałtu, gdzie niewolnictwo seksualne uznawane jest za naturalny sposób rozwiązania problemów młodych dziewcząt i chłopców, żyjących w biedzie bez możliwości skorzystania z edukacji.

Zachęcam do lektury. Spory fragment w języku angielskim dostępny jest w zasobach Google books:
 Zakupując polskojęzyczny ebook z poniższego linku wspierasz blog:

Ostatnie komentarze

Popularne posty