Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

PMS - zespół napięcia przed... mężczyźnianego?

Etykiety: ,
Dlaczego kobieta nie mogłaby być papieżem? Z powodów fizjologicznych. Tuż przed miesiączką dochodzi do swoistego obrzęku mózgu. Kobiety są tak przepełnione płynami fizjologicznymi, że ciężko im zachować zdrowy rozsądek. A co dopiero zarządzać czymś tak ogromnym, jak Kościół katolicki. Hanna Wujkowska

Osoba, o której myślę, przez pierwsze kilka godzin dzisiejszego dnia pracy wykazywała normalną mimikę a jej mowa ciała nie wskazywała niczego szczególnego. Wkrótce wyraźnie widać było po niej oznaki lęku, gdy dowiedziała się, że małżeństwo, dla którego pracuje, wkrótce wstanie i sprawdzi wyniki jej pracy. Strach objawia się m.in. podniesionym ciśnieniem krwi i co za tym idzie, przyspieszonymi reakcjami. 

Wkrótce osoba ta odebrała telefon od kolejnego zleceniodawcy i nerwowo zerknęła na ścienny zegar, wiszący w miejscu, gdzie teraz pracowała. Wstała powoli i widziałem wyraźnie, że odczuwa ból, zwłaszcza w dolnej części kręgosłupa. Na jej twarzy pojawiła się delikatna mimika gniewu i zniecierpliwienia, czego przeciętny obserwator mógłby nie dostrzec. Przystąpiła do czynności, które były jej rutynowe, ale z łatwością można było zauważyć, że ma trudności, by się na nich skoncentrować. Jej ruchy stały się powolne, jakby brakowało jej energii, nawet pomimo faktu, że była już wyraźnie spóźniona. 

To wszystko jednak nie było takie złe. Najgorsze było to, że przy jakichkolwiek próbach porozumienia się z tą osobą, odpowiadała ona wielką drażliwością i wykazywała oznaki gniewu, zwłaszcza wrzaskiem, doprowadzając mnie i kolegę na skraj znerwicowania. Wkrótce wszystko minęło i mogliśmy doświadczyć ciepłej strony natury tej osoby, co z wcześniejszym jej zachowaniem dawało niezłe wahania nastroju. 

Spostrzegawcze osoby być może domyślają się, że to o czym piszę, to klasyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, znanego pod skrótowcem PMS.Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie kilka małych szczegółów - osoba o której piszę, doświadcza PMS dwa lub trzy razy miesiąc i jest... mężczyzną, moim szefem. Reaguje w taki sam sposób na stresujące wydarzenia w życiu i pracy, w jaki reaguje część kobiet na niewątpliwie stresującą rzecz, jaką jest menstruacja i wypływająca z waginy krew oraz kilka innych rzeczy. 

Mówiąc dokładniej - PMS to mit stworzony przez patriarchalne społeczeństwo, który umożliwia mężczyznom marginalizowanie kobiecych emocji. W praktyce jednak PMS jest niczym więcej jak projekcją męskich emocji na kobiety. Kolejną projekcją, np. obok stereotypu o babie za kierownicą

PMS to kolejny stereotyp, w myśl którego kobietom na kilka dni przed menstruacją zaczynają szaleć hormony, przez co skazane są one na drażliwość i brak racjonalnego myślenia. Badania pokazują jednak, że PMS to problem marginalny. Nie potwierdzono, jakoby większość samobójstw i przestępstw kobiety popełniały właśnie w okresie tygodnia przed menstruacją, jak głosi obiegowa opinia. Tylko około 75% ankietowanych kobiet w ogóle odczuwa jakieś dolegliwości w tych dniach [Psychologia współczesna, Rathus 2004], jak bóle głowy czy lęki, co jest jednak bardzo dziwne. Gdyby z męskich narządów płciowych wypływała krew a nawet inne, paskudniejsze rzeczy (o których większość mężczyzn w ogóle nie ma pojęcia), przypuszczam że współczynnik lęku zbliżyłby się do 100% ankietowanych. Mimo to zaledwie co dziesiąta kobieta przyznaje, że dolegliwości przed menstruacją są na tyle silne, by spowodowało to pogorszenie jej funkcjonowania w szkole czy pracy. 

Nie dziwię się wcale, że kobiety są drażliwe, gdy ktoś posądza je o PMS. 

P.S. W IX wieku przez krótki okres nad rzymskim Kościołem katolickim pieczę sprawowała... papieżyca Joanna, do czego oczywiście sam kościół za bardzo się nie przyznaje. W późniejszym okresie wykorzystywano ponoć specjalny stołek (sella stercoraria), który umożliwiał kardynałom i szanownemu gronu papieskich "wyborców" sprawdzać płeć przyszłego następcy Piotra. Amen.

Ostatnie komentarze

Popularne posty