Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Jak kobiety tworzyły historię - od paleolitu do Epoki Informacji

Kobiety nic praktycznie nie odkryly. Nawet makeup, ponczochy,lusterka i podpaski wymyslili mezczyzni ;p. Nie masz zadnych dowodow a jedynie smieszne wymysly bo nawet nie domysly. Kobity nie wynajdowaly nic nie dlatego ze mezczyzni im nie pozwalali ale dlatego ze do tego sie nie nadawaly i nie zajmowaly sie tym. LeeFu (pisownia oryginalna)

Wielu mężczyzn i pewnie sporo kobiet wciąż żywi przekonanie, że kobiety miały co najwyżej niewielki udział w rozwoju nowoczesnej cywilizacji i zwykle stały gdzieś z boku, sprzątając, gotując i czyszcząc plamy po gównie z męskich gaci - czego ci zrobić samodzielnie nie potrafią. Rzeczywiście to mężczyźni stworzyli takie konstrukty społeczne jak wielkie religie, technologie wojenne i alkohol. Wymyślili w dodatku masę niepotrzebnych gadżetów i bibelotów. Kobiet nie interesowały tak przyziemne i drobne sprawy - wolały zmieniać i ukierunkowywać cywilizację rozwijając kluczowe dla niej technologie, a ostatecznie inicjując rozwój Epoki Informacji.

Zadziwiające jest to, że przed XX wiekiem kobiety w ogóle cokolwiek osiągnęły, zważywszy na fakt, że posiadanie macicy, pochwy lub po prostu etykietki "kobiety" był jednoznaczne z bezczelną dyskryminacją, która w historii urosła do rangi regularnego zjawiska, nazwanego efektem Matyldy. Kobietom po prostu odmawiano jakiegokolwiek dostępu do nauki i wiedzy oraz dyskryminowano je pod tym względem, co ma miejsce także dzisiaj. W dodatku uzasadniano to boskim prawem, a w czasach bardziej nowożytnych próbuje się też uzasadniać stosując nagiętą do granic możliwości interpretację teorii doboru naturalnego

Mimo trudności kobiety od początków cywilizacji ludzkiej wykazywały się niezwykłą inwencją, tworząc kluczowe dla rozwoju technologie, umożliwiające skok w jakości i poziomie rozwoju społeczeństwa. Do tych technologii należą garncarstwo [1][2], koszykarstwo (takie robienie koszy, nie dziwną grę, gdzie grupa ludzi, zwykle mężczyzn, biega za kawałkiem nadmuchanej gumy czy skóry i próbuje wrzucić ją do kosza - tę technologię o wątpliwej przydatności wynaleźli mężczyźni) [3], tkactwo (i tkaniny) [4], ogrodnictwo [5] i wreszcie rolnictwo [6]. Wymienione technologie zapewniły cywilizacji możliwość dokonania skoku w rozwoju. Bez tych wynalazków ludzkość nie byłaby w stanie gromadzić i przechowywać jedzenia, łowić ryb i polować z wykorzystaniem tkanych sieci. Przodkowie nie mieliby ubrań, chroniących ich przed zimnem i umożliwiających migrację. Żywność produkowana na miejscu ułatwiała zakładanie stałych osad, które szybko przeradzały się w struktury miejskie, gdzie społeczeństwo kwitło. W dodatku tkactwo i garncarstwo wiąże się z pierwszym wykorzystaniem... koła. 

Nieco później w historii ludzkości kobiety stworzyły budownictwo (!), zajęły się obróbką i przetwórstwem drewna oraz handlem [7]. Tę ekspresję kobiecej kreatywności powstrzymał w dużym stopniu seksistowski wynalazek mężczyzn, jakim jest monoteizm. W tym okresie rola kobiety została całkowicie zdegradowana i często miała ona status niższy niż domowe zwierzęta, zresztą także udomowione przez kobiety [7].

W czasach, gdy udział dyskryminującej kobiety religii osłabł, te pokazały po raz kolejny, jak wielki może być ich udział w tworzeniu nowoczesnej cywilizacji, jeśli niesłusznie nie odbierze im się pola do działania. To kobiety bowiem jako pierwsze rozwinęły technologie, które umożliwiły ludzkości wkroczenie w Epokę Informacji.

To kobieta wymyśliła pierwszy język programowania, budując w ten sposób fundament pod nowoczesną erę cyfrową [8]. Co ciekawe, Ada Lovelace zrobiła to... w XIX wieku, czyli jakiś wiek przed tym, jak maszyny analityczne wyprodukowano. Z kolei wi-fi, bluetooth i GPS, czyli współczesne formy bezprzewodowego transferu danych wymyśliła Hedy Lamarr, która przy okazji zajmowała się... aktorstwem. Pierwszy kompilator stworzyła Grace Hopper, w dodatku służąca w amerykańskiej armii. W czasie drugiej wojny światowej Amerykanie korzystali z usług kobiecej grupy programistek zwanej Top Secret Rosies. Poniżej znajduje się trailer do filmu dokumentalnego, opisującego te kobiety, niestety tylko w języku angielskim. 

video

Chociaż rola kobiet w rozwoju cywilizacji jest nieustannie umniejszana, bardzo wiele wskazuje na to, że to kobiety stworzyły podwaliny umożliwiające dokonanie skoków w rozwoju społeczeństwa, począwszy od wytworzenia systemu magazynowania i przechowywania żywności, poprzez rozwój handlu i budownictwa, skończywszy na zbudowaniu fundamentów Ery Informacji. Dokonały tego mimo trudności, jakie stwarza im patriarchat, poprzez np. efekt Matyldy. Nikt inny, tylko kobiety.

Literatura uzupełniająca


Ostatnie komentarze

Popularne posty