Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Zostań swoim wrogiem

Zanim przejdę do sedna, proponuję proste ćwiczenie umysłowe. Wyobraź sobie swojego największego wroga lub osobę, której szczerze nienawidzisz. Może to być ktokolwiek, Adolf Hitler, dr Mengele, sąsiad, denerwujący znajomy - ktokolwiek przyjdzie Ci na myśl. Jeden warunek - musisz go naprawdę szczerze nienawidzić, najlepiej, jak będziesz nim gardzić. 
Jeżeli znasz kogoś takiego, to zadam Ci tylko jedno pytanie. Wyobraź sobie, że pewnego dnia budzisz się rano i okazuje się, że jesteś tą znienawidzoną i wzgardzoną przez siebie osobą. Co zrobiłbyś w takiej sytuacji? Daj sobie chwilę do namysłu na odpowiedź.

W antropologii istnieje pojęcie polimorfizmu płciowego i dymorfizmu płciowego, które odnosi się do psychologicznego postrzegania przedstawicieli homo sapiens w obrębie płci. Większość nowoczesnych, zachodnich społeczeństw jest dymorficzna pod tym względem, członkowie mają tendencję do postrzegania płci jako faktu niezmiennego przez całe życie, stąd brak tolerancji dla transseksualizmu. Takie postrzeganie jest oczywiście jedynie wynikiem socjokulturowego programowania, nie ma podłoża biologicznego, jak niektórzy argumentują.

Takie postrzeganie jest też niestety źródłem seksizmu. Aby to sprawdzić, zapytano licealistów pięciu stanów USA o to, co zrobiliby, gdyby pewnego ranka obudzili się jako przedstawiciele odmiennej płci [Kimmel 2000, p. 42]. Dziewczynki zwykle były rozczarowane taką możliwością i po chwili wahania odpowiadały, że w takim wypadku wybierałyby swoją przyszłość w zawodach lekarzy, strażaków, policjantów i sportowców. Chłopcy w większości przypadków w ogóle nie wahali się przed odpowiedzią stwierdzając, że gdyby pewnego ranka obudzili się jako dziewczynki, po prostu dokonaliby samobójstwa.

Przesłanie tego blogu jest w pełni seksistowskie - kobiety są zdecydowanie łagodniejsze i prawdopodobnie także mądrzejsze od mężczyzn, dlatego autor nie ma nic wspólnego z feminizmem, który postuluje TYLKO o równouprawnienie płci. Co ciekawe jednak, chyba tylko w męskich umysłach może paradoksalnie zrodzić się pomysł agresywnej dyskryminacji mężczyzn. Kobiety pragną jedynie równego traktowania, a ich dążenia w tym kierunku są często uznawane za seksistowskie, natomiast pojęcia feminizm i feministki, przynajmniej w naszym kraju nabierają pejoratywnego wydźwięku.

Ostatnimi czasy miałem sporo wejść z serwisu pytamy.pl, chciałem dać kilka tamtejszych przykładów mizoginii:

Zrzucanie winy za gwałt na kobiety - robią to m.in. użytkownicy o nicknamach ptakwodny, towarzyszuu i vito157, twierdząc, że to kobity prowokują do gwałtów. Innymi słowy można ich okradać i zabijać spokojnie, bo zgodnie z ich logiką, oni są winni, bo do tego prowokują. 

Kobiecy seksizm - tutaj z kolei użytkownik DemonicznySamiec postuluje o zmniejszenie praw mężczyzn, za co zostaje skarcony przez... użytkowniczkę (przynajmniej podaje się za kobietę). Jak widać, kobiety dążą jedynie do równouprawnienia, wbrew temu, co sądzą niektórzy anonimowi mizogini, komentujący choćby na tym blogu.Ostatnie komentarze

Popularne posty