Demoniczne Samce
"99% z naprawdę przerażającego gówna tego świata zostało wszczęte, ustanowione, popełnione lub kontynuowane przez mężczyzn." George Carlin

Czy mężczyźni są silniejsi od kobiet?

Etykiety: ,
Zawsze uważałem, że rekord jest nie do pobicia, dopóki się go nie pobije. Lawrence "Yogi" Berra

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus tytuł popularnego poradnika Johna Graya


Przez stulecia, gdy rozwijała się kultura Zachodu, w ludzkich umysłach zakorzeniły się trzy idee dotyczące różnic między płciami, do dziś będące wielkim, psychicznym balastem:
  1. Między kobietami i mężczyznami występują zasadnicze różnice psychologiczne i seksualne. 
  2. Mężczyźni są lepszą i dominującą płcią.
  3. Różnice płci i wyższość mężczyzn mają "naturalny" charakter.
Współczesna psychologia nie pozostawia złudzeń, różnie psychologiczne między płciami w obrębie gatunku ludzkiego mają charakter stereotypowy - innymi słowy, nie istnieją. 

Co prawda przeprowadzono do tej pory przynajmniej kilkanaście badań opartych głównie o kwestionariusze, w świetle których pewne cechy są bardziej typowe dla kobiet i te lepiej sobie z nimi radzą, np. umiejętności werbalne, inne natomiast przysługują mężczyzną, np. orientacja w przestrzeni. Gdy jednak Harry Reis i Bobbi Carothers wykonali metaanalizę istniejących badań okazało się, że różnice te zanikają.

Poniższy wykres przedstawia zależność masy ciała zawodnika i jego wynik w jednej z konkurencji dwuboju siłowego, rwaniu. Fizyczna przewaga mężczyzn  nad kobietami jest wyraźna. Podobne różnice psychologiczne nie mają szerszego potwierdzenia w badaniach naukowych, mimo powielania takiej opinii w różnych środowiskach, niekoniecznie szowinistycznych.

Ostatnie komentarze

Popularne posty